Blog

Pomoc-chorym

Wypadki w pracy

Każdy, kto znajduje się w miejscu wypadku musi udzielić pierwszej pomocy. Nie ma wymówek – jeśli widzimy osobę poszkodowaną w wypadku, naszym obowiązkiem jest udzielenie pierwszej pomocy i wezwanie służb medycznych, jeśli jest taka potrzeba. Tylko w sytuacji zagrożenia własnego bezpieczeństwa możemy nie podjąć czynności ratunkowych. 

Za nieudzielenie pomocy można spodziewać się kary pozbawienia wolności do lat 3.

Jeśli nie czujesz się kompetentny w tej sferze, możesz skorzystać z aplikacji na telefon, które poprowadzą Cię krok po kroku w przypadku konieczności udzielenia komuś pomocy. Za darmo do pobrania jest między innymi aplikacja bydgoskiej policji „Pierwsza Pomoc”. Dzięki niej na przykład w sytuacji zatrzymania krążenia u poszkodowanego obejrzysz na filmie, jak prowadzić resuscytację. 

Udzielenie pomocy jest nieraz jak wyścig z czasem. Dlatego każdy świadek wypadku jest zobowiązany do udzielenia pierwszej pomocy.

Rozpoczęcie resuscytacji w ciągu 3-5 minut od zatrzymania krążenia zwiększa szanse na przeżycie nawet trzykrotnie. Karetka nie przyjedzie tak szybko. Właściwa reakcja na oparzenie to również walka z czasem – im szybciej ocenimy rodzaj oparzenia i adekwatnie zareagujemy, tym lepsze rokowanie w leczeniu oparzenia. I odwrotnie, niewłaściwa reakcja może nawet uniemożliwić uratowanie życia ofiary wypadku. 

Dzięki aplikacji na telefon możesz łatwo wezwać pomoc określając współrzędne geograficzne i przekazując je operatorowi alarmowego telefonu 112.

Podobna aplikacja to „Pierwsza Pomoc” Grupy Luxmed, z bardziej nowoczesnym designem i dodatkami, na przykład lokalizacją najbliższego punktu AEG (automatycznego defibrylatora zewnętrznego).  Ta aplikacja ma też szerszy katalog rodzaju urazów i problemów zdrowotnych poszkodowanego, co czyni ją bardziej uniwersalną. Tę aplikację również możemy pobrać za darmo. 

A Ty, którą zainstalujesz? 11 września obchodzimy Międzynarodowy Dzień Pierwszej Pomocy – niech to będzie również Twoje Święto.