Blog

iPomocni.pl | Razem zbudujemy więcej / Blog  / Bezpieczna obsługa pilarki stołowej i ręcznej
Pilarka ręczna

Bezpieczna obsługa pilarki stołowej i ręcznej

Pilarki od wielu lat wykorzystywane są do amatorskiej oraz profesjonalnej obróbki drewna i innych materiałów. Niestety charakter działania tego rodzaju sprzętu, sprzyja powstawaniu groźnych urazów. Z tego powodu użytkowanie pilarek powinno przebiegać zgodnie z zasadami bezpieczeństwa oraz instrukcją obsługi urządzenia. Obecnie funkcjonuje podział pilarek tarczowych na stołowe oraz ręczne. Niezależnie jednak od ich rodzaju, niewłaściwe użytkowanie może doprowadzić do poważnych kontuzji, w tym zagrażających życiu. Warto więc zadbać o prawidłowe przygotowanie miejsca pracy oraz sprzętu, który powinien spełniać wszystkie wymagane przez prawo normy bezpieczeństwa.

Pilarka stołowa – przygotowanie sprzętu i miejsca pracy

Zarówno profesjonalne, jak i amatorskie pilarki stołowe (tzw. krajzegi), wymagają odpowiedniego przygotowania przed przystąpieniem do pracy. Na początek istotne jest stabilne położenie urządzenia, tak aby uniknąć wszelkich wahań podczas cięcia. Kolejnym krokiem jest sprawdzenie, czy tarcza została właściwie zamocowana. Margines błędu praktycznie nie istnieje, nawet niewielki luz może przyczynić się do groźnego wypadku.

Pilarki stołowe najczęściej zasilane są prądem elektrycznym, dlatego ważne jest sprawdzenie stanu przewodów elektrycznych. Kabel powinien być właściwie osłonięty i rozmieszczony tak, aby wyeliminować ryzyko potknięcia się o niego. Należy pamiętać, aby pilarka wyposażona była w podstawowe urządzenia ochronne, czyli np. osłony. Operator pilarki powinien zostać odpowiednio przeszkolony. Często popełnianym błędem jest praca z założonymi rękawicami ochronnymi – należy je bezwzględnie ściągnąć! Podobnie należy postąpić z wszelkimi bransoletami czy obrączkami, a rękawy ubrania roboczego trzeba podwinąć.

Bezpieczna praca z pilarką stołową

Podczas pracy z pilarką stołową należy zachować wyjątkową ostrożność – nawet, jeżeli jest to sprzęt profesjonalny i odpowiednio zabezpieczony. Bardzo niebezpiecznym zjawiskiem jest odrzut, czyli szybki i niekontrolowany ruch obrabianego materiału w stronę operatora pilarki. Nawet niewielka drzazga może wywołać poważny uraz, np. po trafieniu operatora w oko. Dlatego ważne jest noszenie okularów lub gogli ochronnych. Większe fragmenty materiału mogą natomiast wywołać otarcia, stłuczenia, rozcięcia lub nawet wybicie zębów.

Bez wątpienia groźny jest bezpośredni kontakt z wirującą piłą. Najczęściej podczas wypadków dochodzi do urazów palców oraz rąk. Z tego powodu ważne jest zachowanie stabilnej postawy podczas cięcia oraz właściwa organizacja miejsca pracy, tak aby uniknąć poślizgnięcia bądź potknięcia, co może narazić na kontakt z obracającą się piłą. Podczas zakupu samej piły należy zwrócić uwagę na jej dopuszczalną prędkość obrotową. Powinna być taka sama lub wyższa niż prędkość obrotowa pilarki. Stan piły również należy kontrolować i to nie tylko przed przystąpieniem do pracy, ale również w jej trakcie podczas przerw. Wszelkie pęknięcia czy wyszczerbienia dyskwalifikują piłę do dalszego użytkowania i bezwzględnie należy ją wymienić.

Pilarka ręczna – jak przygotować się do pracy?

Podobnie jak w przypadku pilarek stołowych, praca z pilarką ręczną wymaga odpowiedniej organizacji i przestrzegania zasad bezpieczeństwa. Przede wszystkim pilarki ręczne są dużo bardziej mobilne, a co za tym idzie, należy dołożyć szczególnych starań podczas przygotowania miejsca pracy z nimi. Przed rozpoczęciem pracy należy zadbać o właściwe podparcie obrabianego materiału, czyli oparcie jego brzegów i zabezpieczenie przed przesuwaniem podczas cięcia. Jeżeli pilarka ręczna zasilana jest przewodowo energią elektryczną, ważne jest bezpieczne ułożenie kabla. Trzeba wykluczyć możliwość potknięcia się o niego lub zahaczenia, co może spowodować szarpnięcie piłą a w konsekwencji kontakt z obracającą się tarczą.

Bezpieczna praca z pilarką ręczną

Niestety dosyć często lekceważy się podstawowe zasady bezpieczeństwa. Podobnie jak w przypadku pilarki stołowej, groźnym i popularnym zjawiskiem jest odbicie. Zazwyczaj jest ono spowodowane zakleszczeniem się piły lub niepewnym trzymaniem urządzenia podczas cięcia. Z tego powodu istotna jest stabilna postawa, niedopuszczalne jest cięcie w pozycji siedzącej i podtrzymywanie obrabianego materiału kolanami. Pilarkę ręczną zawsze należy prowadzić oburącz, wykluczone jest podtrzymywanie ciętego materiału jedną ręką a drugą obsługa urządzenia.

Zakup bezpiecznej pilarki stołowej i ręcznej

Tuż obok technicznych parametrów sprzętu, obowiązkowo trzeba zwrócić uwagę na systemy zabezpieczeń. W przypadku pilarek stołowych ważne są osłony tarczy od góry oraz pod spodem. Podobnie ma się sytuacja dla pilarek ręcznych. Podczas zakupu warto zdecydować się na produkty renomowanych producentów. Dzięki temu będziemy pewni, że sprzęt spełnia wszelkie wymogi bezpieczeństwa i wykonany jest z materiałów wysokiej jakości.