Blog

iPomocni.pl | Razem zbudujemy więcej / Blog  / Higiena w miejscu pracy – jak uniknąć zarażenia?
Higiena

Higiena w miejscu pracy – jak uniknąć zarażenia?

Zgodnie z obowiązującym prawem, każdy pracownik powinien mieć dostęp do podstawowych środków higieny oraz urządzeń sanitarno-higienicznych. Bez względu na branżę czy miejsce pracy, o wszystkie te aspekty powinien zadbać pracodawca. Czy oprócz podstawowych czynności, mających związek z higieną osobistą, należy w szczególności zadbać o coś jeszcze? Jak się okazuje, kwestia ta jest dużo bardziej rozbudowana. Tym bardziej dzisiaj, kiedy to cały świat zmaga się z pandemią koronawirusa Sars-CoV-2. A więc czego unikać i jakich zasad przestrzegać, aby zminimalizować ryzyko zarażenia wirusem? Już wyjaśniamy.

Higiena w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy

Tak jak wspomnieliśmy wcześniej, to na pracodawcy ciąży obowiązek zorganizowania właściwych środków sanitarno-higienicznych dla pracowników. Co jednak istotne, przepisy nie są w tym zakresie precyzyjne i to od pracodawcy zależeć będzie zakres oraz ilość dostępnych środków. Wszystko jednak uzależnione jest od formy zatrudnienia i rodzaju wykonywanej pracy. Inaczej sytuacja wyglądać będzie w przypadku pracowników fizycznych, administracyjno-biurowych czy też np. kierowców. Nie należy przy tym zapominać, że obowiązkiem pracowników, jest zapoznanie się z wewnętrznym regulaminem pracy – w tym zasadami bezpieczeństwa i higieny na wykonywanym stanowisku.

Warto również wspomnieć, jakie konkretnie środki higieniczne powinien zapewnić pracodawca. Z pewnością będą to ręczniki papierowe, mydło, płyny dezynfekujące lub specjalne pasty BHP oraz papier toaletowy. Rodzaj dostępnych środków, zależeć będzie od charakterystyki wykonywanej pracy.

Jak uniknąć zarażenia koronawirusem w pracy?

Najlepszym obecnie rozwiązaniem i powszechnie stosowanym, jest zmiana stacjonarnego trybu pracy na pracę zdalną. Niestety, nie w każdym fachu jest to możliwe i pomimo tak niebezpiecznej sytuacji w kraju, tysiące pracowników nadal narażonych jest na kontakt z nosicielami wirusa w miejscu pracy. Jak temu przeciwdziałać i jak chronić się przed zarażeniem? Oficjalny Serwis Rzeczypospolitej Polskiej, wydał w tej kwestii stosowne zalecenia.

Do podstawowych zasad higieny w miejscu pracy, należeć będzie bez wątpienia częste mycie rąk. W tym celu należy stosować podstawowe środki higieniczne, takie jak mydło oraz ręczniki papierowe. W przypadku silnych zabrudzeń, takich jak smoła, kleje czy asfalt, najlepszym rozwiązaniem będzie użycie pasty BHP. Jeżeli jest to możliwe, zaleca się stosowanie specjalnych preparatów dezynfekujących na bazie alkoholu. Niestety samo posiadanie pojemników z takim środkiem nie wystarczy, należy pilnować, aby były one na bieżąco uzupełniane i dobrze widoczne.

Kolejne zalecenia dotyczą m.in. zachowania bezpiecznej odległości od rozmówcy (min. 1 metr). Zaleca się również wywiesić specjalne tabliczki, sugerujące prawidłową technikę mycia rąk. Być może banalną, ale szalenie istotną kwestią jest to, aby nie dotykać dłońmi okolic twarzy. Można w ten prosty sposób przenieść znajdujące się na dłoniach zarazki do oczu, nosa lub jamy ustnej. Z zaleceń wyczytać można również, że osoby zdrowe nie powinny stosować masek ochronnych, ale są one konieczne dla osób już zakażonych oraz personelu medycznego.

Podróże służbowe – obowiązkowa kwarantanna!

Jeżeli jest to możliwe, należy ograniczyć wszelkie wyjazdy służbowe, nie tylko zagraniczne, ale również krajowe – do absolutnego minimum. Jeżeli jednak sytuacja wymagała podjęcia takich działań, to należy bezwzględnie zapoznać się i stosować do panujących zasad kwarantanny. Osoby, które wróciły z podróży zagranicznej, powinny zostawać w domu przez okres 14 dni i skrupulatnie kontrolować stan swojego zdrowia.

Ważną informacją dla pracowników może być fakt, że zgodnie ze stanowiskiem Państwowej Inspekcji Pracy, pracownik ma prawo odmówić udziału w delegacji zagranicznej, jeżeli na docelowym obszarze występuje ryzyko zarażenia się koronawirusem.